Günümüzde plastik hammadde türleri özellikle gıda sektöründe oldukça yoğun kullanılıyor. Her ne kadar “plastik sağlığa ve doğaya zararlıdır” şeklinde yaygın bir inanış olsa da plastiğin her türü için bu durum doğruyu yansıtmamaktadır. Örneğin gıda sektöründe kullanılan plastik hammadde sağlık konusunda bir tehdit oluşturmuyor. Firmalar plastik hammadde fiyatları diğer ambalaj türlerine göre kolay işleme ve maliyet avantajı oluşturduğundan gıdaları koruma ve saklama açısından plastiğe yöneliyor. Bu konularda cam ve kağıt gibi alternatifler bulunsa da plastiğe göre maliyet, kullanışlılık ve seri üretim gibi bazı dezavantajlar da gündeme gelebilmektedir. Yazımızda sağlığa zararlı olmayan plastik hammaddeler üzerinde durulacak ve neden tercih sebebi olduğunu izaha çalışacağız.

 

Plastik Malzemelerdeki İşaretler

Gıda başta olmak üzere herhangi bir plastik hammadde kullanılmış malzemenin üzerinde işaretleme yoksa tüketilmemesi, kullanılmaması önerilir. Bu durumda “güvenli olsaydı işaret olurdu” düşüncesi kesinlikle haklılığı olan bir ifadedir. Doğru kullanıldığı ve muhafaza edildiği takdirde bazı plastikler ise sağlığa zararlı değil. Örneğin PET (Polietilen Tereftalat) tek kullanımlık haliyle güvenlidir. PET şişelerde satılan su ve meşrubatlar en iyi örnektir. Ancak bulaşık makinesinde yıkanması, mikrodalga fırında kullanılması, dondurulması sakıncalı PET şişe sakıncalı mı sorusunun yanıtını “evet” yapar. İkincil kullanımlarda mutlaka iyice temizlenmesi gerekse de PET şişeleri tek kullanımda bırakmak en doğrusu olacaktır. Plastiği tamamen hayattan çıkarmak her ne kadar kulağa hoş gelse de imalatçılar ve tüketiciler için maliyet ve zamandan tasarruf gibi nedenlerle uygulanması pek de kolay değildir.

 

LDPE, HDPE, PVC, PP, PE, PS Zararlı mı

Low Density Polyethylene yani LDPE düşük yoğunluklu polietilen hammadde olup HDPE yani High Density Polyethylene ile birlikte bilhassa gıdalarda kullanımı vardır. HDPE – LDPE ayrıca BPA içermiyor. LDPE ve HDPE’nin mikrodalga fırınlarda kullanılması ve bulaşık makinelerinde yıkanması mümkünüdür. PVC ise Polivinil Klorid olup gıdalarda kullanımı kesinlikle sakıncalıdır. Zira içeriğinde yer alan zararlı maddelerin gıdalara geçme riski söz konusudur. Öte yandan en güvenli plastik çeşidi polietilen olup 2 ve 4 arası dereceleri vardır. Gıdalara sızması söz konusu olan zararlı bir madde içermediği bilinmektedir. Mikrodalga fırında kullanabilir, bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. PS ise Polistiren demek olup, çay ve kahve gibi sıcak içeceklerde kullanılan “köpük” bardaklarda kullanılmaktadır. Diğer bir kullanımı ise elektronik cihazların olası darbelerden korunması için kullanılan yuvarlak köpükler şeklindedir. Kanserojen riski olup, günlük kullanımı sakıncalıdır.

 

BPA Sorunsalı

Plastikte belki de en önemli sıkıntı BPA şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bisphenol A ise BPA nedir sorusunun en kısa yanıtıdır. Polikarbonat’ın çok sert olması ve cam gibi parlak görünümü için kullanımı söz konusudur. Kanser riskini artıran en önemli unsur BPA’dır. Yukarıda bahsini ettiğimiz PET, HDPE, LDPE, PVC, PP – PE, PS haricindeki bütün plastiklere 7 numarası verilmektedir. Plastiklerin üzerindeki 7 işareti olup, parlak ve sert bir plastik ise muhtemelen BPA’lı bir Polikarbonat ile karşı karşıyasınız demektir. Bu durumda güvenli olmayan ürünün mutfaklardan uzak tutulması tavsiye edilir.

Biz de Plastdepo olarak her ne kadar pratik bir çözüm olarak görünse de, plastik ürünlerin üzerindeki bilgilendirmeleri okumanızı ve insan sağlığına zarar verdiği bilinen plastikleri kullanmamanızı öneriyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir