İnsan hayatının olduğu her yerde mutlaka kendine yer bulan plastik kullanımı artarak mevcudiyetini sürdürmektedir. Plastik, kolay işlenebilir olması ve pratik bir çözüm olması itibariyle eşya üreticilerinin gözdesi olmuştur. Plastik hammadde kullanmak suretiyle plastik eşya üretimi yapan firmalar ise Petkim hammadde fiyatları konusunda bilgi sahip olma durumundadırlar. Buna göre üretim planlaması ve stok takibi gibi birtakım politikalarını belirlemektedirler. Öte yandan Petkim kimin gibi birtakım sorular da akıllara gelebilmektedir. Bazıları bu soruyu Petkim nedir şeklinde de sorabilmektedir. Kimine göre devletin, kimilerine göre Azerilerin, kimilerine göre de yarı devlet, yarı özel bir kuruluş. Bu dev kuruluşa tarihi ve bugünü açısından yakından bakmak isteyenler için bir yazı derledik ve istifadenize sunduk.

 

Petkim’in Tarihi

Takvimler 1965 yılını gösterdiğinde 1. Beş Yıllık Kalkınma Planıyla benimsenen petrokimya sanayi kurulması fikri, TPAO öncülüğünde Petkim Petrokimya AŞ olarak hayat bulmuştur. 1970 yılında Yarımca Kompleksi’nde 5 fabrika açılmış ve diğerleri de sırayla açılmaya başlamıştır. 3. Beş Yıllık Kalkınma Planı’nda ise ikinci kompleksin Aliağa’ya kurulması kararı alınmış, 1985 yılında üretim hayatına merhaba demiştir. 1998 yılında ise kapasite artırıcı yatırımlar yapma kararı almıştır. 2005 yılında tamamlanan yatırımlara göre;

  • Etilen Fabrikası’nda 120.000 ton/yıl
  • AYPE Fabrikası’nda 120.000 ton/yıl
  • Polipropilen Fabrikası’nda 64.000 ton/yıl

artırılması için yatırımlar yapılmıştır. Bu çalışmalara paralel olarak Aromatikler Fabrikası’nda kapasite kullanımı ve Paraksilen konusunda iyileştirme çalışmaları yapılmıştır.

Petkim Yatırımlarının Karşılığını Aldı mı ?

Yukarıdaki çalışmalara ek olarak elektrik üretim ve buhar üretim ünitelerinde 100.000.000 ABD Doları harcanmak suretiyle gerçekleştirilen gaz türbini (57 Megawatt’lık) ve Atık Isı Kazanım Sistemi devreye alınmıştır. Elektrik kurulum gücü buna bağlı olarak 226 MW’a çıkmıştır. Ayrıca üretimde fuel-oil yerine doğalgaza geçilmiş ve hem çevre bakımından, hem de ekonomik anlamda büyük bir adım atılmıştır. Tüm bu yatırımlar karşılığında Petkim üretim ve satış açısından tarihinin en yüksek rakamlarına ulaşmıştır. 2008 yılında yapılan ihale sonucunda Petkim’in %51 kamu hissesi, 2 milyar 40 milyon ABD Doları karşılığında SOCAR & Turcas Petrokimya AŞ’ye satılmıştır. Satıştan sonra kuruluşun resmi adı Petkim Petrokimya Holding AŞ olmuştur. Bu şekilde Petkim’in açılımı ne sorusu da yanıtını bulmuş olmaktadır.

 

Bugün Petkim

Bu şekilde Petkim’in özelleştirmesi çalışmaları tamamlanmıştır. Bugün 50’nin üzerinde petrokimyasal ürün yelpazesiyle Petkim ülkemizin en gözde şirketlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Ayrıca ülke sanayi açısından çok önemli bir hammadde üreticisidir. İnşaat, tarım, elektrik, otomotiv, elektronik, tekstil, ilaç, kozmetik, boya ve ambalaj gibi sektörlerin en önemli girdilerinden birisi olan petrokimyasal ürünler üretmektedir. Bugün Petkim yıllık 3,2 milyon ton brüt üretim gerçekleştirmektedir. Ayrıca ülke ekonomisine verdiği katkının yanı sıra çevre dostu üretim teknolojisi, sosyal ve kültürel yaşama verdiği önemle faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu kapsamda birçok ilköğretim okulu ve liseyi ülke eğitimine kazandırmış, Petkim’de staj imkanı sunarak mesleki eğitime de değer katmıştır. Ege MYO Plastik ve Kimya bölümüne teknik donanım ve cihaz katkısında bulunmuştur. Petkim ülke ekonomisine verdiği katkının yanı sıra çevre dostu üretim teknolojisi, sosyal ve kültürel yaşama verdiği önemle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Plast Depo olarak sizlere güncel Petkim fiyat listesi konusunda bilgilendirme sunuyoruz. Ayrıca dünya petrol fiyatları konusunda da sitemizde veri paylaşımı yapıyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir