Plastik Hammadde Polietilen Tereftalat (PET, PETE, PETP)

Polietilen Tereftalat (PET, PETE, PETP)

PET Polietilen Tereftalat kelimesinin kısaltılmış bir hali olup, özellikle PET şişelerde kullanımı çok yaygındır. Su ve meşrubat gibi sıvılar için güvenli bir ambalaj malzemesidir. Kağıt ve cam atıklarla birlikte toplanmak suretiyle değerlendirilebilir bir hale gelen pet şişeler sağlıklı mı sorusuna yanıt arayacağız. Yeniden değerlendirilmesi söz konusu olup, elyaf haline getirilmek suretiyle tekstil endüstrisinde tekrar kullanımı mümkündür. Öte yandan üretim hattına tekrar eklenerek de değerlendirilebilmektedir. İçindeki sıvıyı tükettikten sonra bilinçsiz bir şekilde çevreye atanlar nedeniyle oluşan görsel kirlilik PET’in çevreye zarar verdiğine yönelik medyada bir algı oluşmasına sebebiyet vermiştir. Oysaki geri dönüşüm yeteneğinin olması PET’e çevre koruma misyonu da yüklemiştir.

 

Life Cycle Assesment PET’e Ne Diyor

Kısaca LCA adı verilen güncel bir değerlendirme sistemi bulunmaktadır. Sistem, üretimden yok oluşuna dek yaşam döngüsünü ve bu döngü sürecinde çevrenin etkilenme düzeyini ortaya koymaktadır. LCA’ya göre PET ilk elde ediliş, düşük ve yeniden kullanım maliyeti ve düşük kaynak kullanımı bakımından avantajlıdır. Hafiflik ve esneklik sağlaması bakımından hayatımızda bir vazgeçilmezi teşkil eden bu madde müşteri istek ve ihtiyaçlarına uygun şekillendirilebilme yeteneğine sahiptir. Nem geçirgenliği, yanmazlık, renk, kokusuzluk, ısı izolasyonu, gıdaya uygunluk ve gaz geçirgenliği gibi beklentilere cevap vermek için PET kullanımı yaygındır. Fiber ve fiber dolgu, halı, ip, gıda, gıda dışı ürünler ve diğer hazneli ürünler için idealdir.

 

Sürdürülebilir Ambalajlar

İçine konulan ürünü güvenilir ve temiz tutup koruyan değerli bir malzeme olan ambalajlar, ürünlerin çeşitli koşullarda müşteriye ulaşımının yanı sıra taşınma ve depolanmasını kolaylaştırmaktadır. Günümüzde ambalajlara bilgi verme yükümlülüğü de getirilmiştir. Ambalajların irincil, ikincil ve üçüncül olarak çeşitleri bulunmaktadır. Bir ambalaj ürünü olarak yaygın kullanımı olan plastik,  geri dönüşüm şansı olan bir materyaldir. Sürdürülebilir ambalaj üretenler kullanılan enerjinin azaltılması, dönüşüm ve tasarım yeteneği, güvenli ve ulaşılabilir olması yönüyle plastiği tercih etmektedirler. Bu bakımdan bakıldığında PET plastik hammadde satıcıları açısından da sürdürülebilir bir üründür. Güvenli bir gıda saklama aracı olup, biyolojik açıdan nötr durumdadır. Cilde teması güvenli ve solunması da tehlike arz etmemektedir.

 

PET Tercihi

Yapısı itibariyle hafif olduğundan PET hammadde kullanılan ambalajlar ikincil ambalaj olarak da değerlendirilebilir. Bu şekilde taşıma araçlarını sera gazı salınımı da azaltılmış olmaktadır. Çok hafif ve kırılmaz bir ambalaj malzemesi olarak sağlamlık ve bütünlük konusunda daha az hammadde kullanımının da yolu açılmaktadır. Dünyada en çok geri dönüşümü sağlanan plastik yine PET olmuştur. Pek çok defa geri dönüştürülebilir. Bu geri dönüşümlerden nihai ürün elde edilmesi de mümkündür. Plastik ürün sektörüne uzun yıllardır PET hammaddesi üretimi yapan firmamız çevreye olan sorumluluğunun farkında olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca uygun fiyatlı plastik hammadde imalatı yapmakta, iş sağlığı – güvenliği yükümlülüklerine uygun olarak üretim yapmaktadır. Plast Depo gibi plastik hammadde satıcıları Ankara ve ülke geneline hizmet sağlamaktadır. Sadece ABS hammadde ve Polietilen değil, bütün plastik hammaddeler konusunda yanınızdayız. Güncel plastik hammadde fiyatlarını web sitemizden takip edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir